Najsłynniejsze diety niskowęglowodanowe

Diety niskowęglodanowe budzą duże kontrowersje, z uwagi na szybką utratę masy ciała oraz nie do końca poznane efekty działania na organizm człowieka, w długim okresie stosowania. Jedno jest pewne – mają one nadal szerokie grono zwolenników. Bada się też ich wpływ na różne dolegliwości, na przykład cukrzycę.

Dieta Dukana – składa się z kilku etapów, podczas których przechodzimy od odżywiania się jedynie białkiem, do wprowadzania kolejnych warzyw i innych składników odżywczych. Metoda daje bardzo szybkie efekty w postaci utraty kilogramów, jednak towarzyszą jej także negatywne objawy, jak zaparcia. Aby się ich pozbyć, można stosować tabletki zmniejszające apetyt z błonnikiem.

Dieta Kwaśniewskiego – w jej przypadku podstawę diety stanowią tłuszcze, do których dodatkiem jest białko i niewielka ilość węglowodanów. Oprócz pozytywnego wpływu na masę ciała, dieta Jana Kwaśniewskiego, prawdopodobnie poprawia funkcjonowanie mózgu. Dieta budzi skrajne opinie, z powodu małego urozmaicenia i konieczności jedzenia ogromnych ilości tłuszczu. Inna nazwa tej diety, to dieta optymalna. W Polsce jest duża społeczność osób stosujących właśnie tę dietę i dzielących się opiniami w internecie.

Dieta Paleo – składa się jedynie z naturalnych produktów (w tym warzyw i owoców), natomiast eliminuje produkty rafinowane, zboża i nabiał. Paleo to więcej niż dieta – to także sposób życia, w którym ogranicza się konsumpcję i niepotrzebne zakupy.

Dieta Atkinsa – w założeniach podoba do diety Kwaśniewskiego. Obecnie uznawana jest za szkodliwą, z uwagi na zbyt dużą ilość tłuszczów nasyconych. Dieta Atkinsa może spowodować niedobór witamin i minerałów.